Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (2012)

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Białogard

Zachodniopomorskie

Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że pewny film powinien zacząć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko rosnąć. Tej prawdy z pewnością zachowywał się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka korzystniejsza niż śmierć”. Obecnie na wstępu okrutni naziści posiedli bardzo ważny skarb w istocie Bursztynowej Komnaty, który wywołał w nich pełne najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Choszczno

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w gospodarce Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii przedstawianej w filmie. Już z początku wybuchów i istnego morza naturze nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk miłości i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością posiada dużo świeżą i odpowiednio oryginalną propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na którego trop wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to sama spośród najbardziej interesujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez przeszkody, które są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W pełnej spraw z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć także pięknych pań i materiale miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Choszczno

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został stworzony na czynnikach „Stawki wyższej niż bycie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial jest dużą legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z bardzo trudnym zadaniem jakim było nakręcenie kolejnych spraw najbardziej znanego asa polskiego wywiadu. Warto zobaczyć, że dodatkowym utrudnieniem potrafi być wiek reżysera – stanowi on mniejszy z nowego serialu o wszą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, jaki stanowił poważny za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze założeniem nowej historii z udziałem Hansa Klossa. Opowieść jest utrzymana w klimacie legendarnego serialu, jednak zajmuje ona wielu elementów tego kina. Nie zawiodło w nim dużo spektakularnych efektów specjalnych kiedy również aktywnych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Choszczno

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję filmu jest spełnienie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w których prowadził on szukania Bursztynowej Komnaty a spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w słonecznej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu doświadczenia ubiegłych lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami ważnymi nie zlewają się spośród nimi. Taki zabieg nadaje filmowi także niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Choszczno

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi absolutnie nie brakuje znajomych oraz lubianych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, jednak na najwyższą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Wielcy z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na ekran w licznym stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że nadal są w klasycznej formie. Co dobrze, można postawić stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w młodym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka korzystniejsza niż śmierć” nie jest prawdziwym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest swój raczej z bycia bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Mimo tego, że zarówno czas kiedy również tematyka filmu znacząco odbiega z reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało stwierdzić, że przedstawienie na szerokim ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film jest istotny hołd dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Choszczno

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

0 0 votes
Daj Ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments