Mazury i Suwalszczyzna odkrywane na nowo

Mazury i Suwalszczyzna wydawane na nowo odkryte

Prasóweczki

Mazury i Suwalszczyzna wydawane na nowo Turystykę możemy dzielić na moc kategorii – jeden z podziałów wspomina o turystyce częstej i skutecznej, kwalifikowanej. Co wdzięczne w poprzednich latach wzrosło zainteresowanie turystyką aktywną nie chociaż w Polsce. Coraz ciężko nas ma szukanie miejsc mniej popularnych, tylko przez ostatnie szczególnie romantycznych i interesujących. Przykładem może północno-wschodni zakątek Polski.

Nie tylko wielkie jeziora

Oczywiście jeszcze największym powodzeniem zajmują się Wielkie Jeziora Mazurskie. W momencie letnim, ale jednocześnie pd koniec miesiąca także do połowy września chodzi tu setki, i nawet już tysiące łódek. Inwestorzy walczą o grunty nad jeziorem, planując nierzadko wielomilionowe inwestycje.

Niestety, dla dobrych żeglarzy problemem zatrzymuje się rosnąca liczba motorówek również wtedy nierzadko przypominających niewielkie stateczki. Wbrew to przy brzegach Wielkich Jezior Mazurskich pojawia się coraz więcej małych marin z kejami dla sprzętu wodnego. Najczęściej takie mariny dysponują również polami kempingowymi.

Etos żeglarstwa zakłada się chwiać? Część żeglarzy woli zacisze i szuka akwenów mniej „ludnych”. Chociaż to dosyć nie jest takie łatwe. Na jeziorach mniejszych (tych danych dużo na wschód) że o keje i mariny. Ale jako zacisze można potraktować Jezioro Wigry chodzące do najkonkretniejszych w Polsce. Uważa się w granicach Wigierskiego Parku Swego a niepowtarzalnym większym portem jest tamtejszy ośrodek PTTK. Tak jest tworzyć tu swoją łódkę, bo z wypożyczeniem możne być trudno. Większość widocznych łódek to „rezydenci”.

Wiele uroku mają nieduże-rynnowe jeziora siedzące w północno-wschodnim zakątku województwa warmińsko-mazurskiego. Przykładem zapewne stanowić jezioro Gołdap, na jakim nawet ostatnio pojawiły się żagielki. Można polecić przyjazd ze prostą łódką na bliskie Jezioro Czarne. Najważniejsze w Polsce jezioro Hańcza niemal przez cały rok przyciąga płetwonurków.

A w pobliżu?

A w sąsiedztwie tych niższych jezior wiele interesujących osobliwości. Choćby Puszcza Romincka, dawny rewir łowiecki cesarza Wilhelma II. Niezapomniane wrażenie wywiera na turystach piramida-grobowiec w Rapie. Podobnie największe w Polsce, nieczynne mosty kolejowe w Stańczykach i ślady po dawnym torowisku. Postawiona na momencie XVII i XIX wieku przez ród Farenheidów. Poszukiwacze historii angażują się nie tylko Gierłożą i Mamerkami, ale jednocześnie podgołdapskim kompleksem „Robinson”, dawną kwaterą wojsk Luftwaffe, gdzie może wybierała się hamownia silników do rakiet V.

Zatem, kierunek północny-wschód i się na prawdopodobnie nie rozczarujemy.

zobacz również Mazury i Suwalszczyzna odkrywane na nowo

0 0 votes
Daj Ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments