Choroby wieku podeszłego

Promocja pieluchy Chociwel

Zachodniopomorskie

Ciało pracownika z ciągiem lat podlega przemianie i osłabieniu. Niedomagania w postępowaniu narządów, niższa sprawność mózgu, brak sił – to dopiero kilka z czynników towarzyszących różnych schorzeniom. Na co najczęściej są seniorzy?

Promocja pieluchy Sianów

Choroby wieku starczego to efekt naturalnego procesu, jakim jest starzenie się organizmu, tylko ich wystąpienie może przyspieszyć m.in. styl życia, niezdrowa dieta, ogólne zaniedbanie, uwarunkowania genetyczne itd.

pampersy allegro
pampersy allegro

Osoby starsze często wymagają zrozumienia, cierpliwości i pomocy, a dodatkowo kontroli i rad w najnaturalniejszych czynnościach. Mogą liczyć problem np. z stałą toaletą – wtedy pomocne będą pieluchomajtki dla dorosłych – kąpielą, chodzeniem itd. Poniżej najczęściej występujące choroby w wieku senioralnym.

Zobacz również promocja pampersy

Nietrzymanie moczu

Na NTM, czyli mimowolne częściowe lub całkowite opróżnianie pęcherza moczowego, są głównie kobiety, ale problem może obchodzić zarówno mężczyzn. To jakaś spośród najbardziej kłopotliwych dolegliwości, o której zwykle żaden senior nie chce rozmawiać. Potrafi stanowić dowodem chorób układu nerwowego, najczęściej a jego motywacją są zaburzenia dróg moczowych.

Promocja pieluchy Sianów

Zwykle trzeba mieć pieluchomajtki dla dorosłych, ale te wdrożyć odpowiedni plan działania – np. środki farmakologiczne, fizjoterapia, trening mięśni Kegla itd.

Osteoporoza

Osteoporoza to druga z chorób występujących przeważnie w wieku podeszłym wieku. Ryzyko wystąpienia kolei w tkance kostnej rośnie wraz z wiekiem, a najwyższe jest u osób po 50. lub 60. roku życia. Przed menopauzą to estrogeny zabezpieczają przed pojawieniem się osteoporozy, po przekwitaniu poziom hormonów wyraźnie, bo aż o 75 proc., spada. Ubytek masy kostnej łączy się z podatnością na złamania, bólami kości itd.

Zaburzenia opinii i choroba Alzheimera

Zapominanie imion, nazw prac i doświadczeń, problemy z koleją pewnych wydarzeń lub przypomnieniem sobie adresu czy nazwiska są mniej poważne, jeśli senior jest pod stałą opieką. Gdy pozostanie jeden i zapomni ważnych rzeczy – np. wyjdzie z domu bez rozwiązania go na sposób, odkręci gaz, wyjdzie sam na wieś także nie będzie umiał wrócić – że się to stworzyć tragicznie. Zaburzenia pamięci to mądra i podstępna dolegliwość, często – mimo iż nie zawsze – towarzysząca chorobie Alzheimera. Widać obecne istnieć zawsze także otępienie, uszkodzenie mózgu, które spowalnia jego funkcję. Zaburzenia też potrafią prowadzić np. depresji.

Nadciśnienie tętnicze

To schorzenie układu sercowo-naczyniowego występuje zwykle u kobiet po 65. roku bycia – pozostaje na nie aż 75 proc. seniorów. U wielu pacjentów nadciśnienie długo nie daje żadnych objawów, zwłaszcza w pierwszym stadium. Choroba jest efektem procesów trwających w naczyniach tętniczych w miarę starzenia się organizmu. Wyróżniamy wiele czynników, jakie potrafią doprowadzić lub zaostrzyć przebieg choroby, m.in. otyłość, nieodpowiedni styl życia a niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, spożywanie znacznych sumy alkoholu, a też uwarunkowania genetyczne. Lepiej jak najwcześniej zadbać o ochronę, czyli zmienić poziom bycia a dietę, a dodatkowo minimalizować działanie czynników ryzyka nadciśnienia tętniczego i leczyć preparaty obniżające ciśnienie.

Cukrzyca

Badania pokazują, że szczyt zachorowań na cukrzycę typu 2 to fakt osób około 60. roku życia. W podeszłym wieku cukrzyca może funkcjonować bez widocznych objawów. Są natomiast czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia choroby u seniorów – to m.in. nadwaga czy otyłość (głównie typu brzusznego), niska aktywność fizyczna, upośledzenie pracy nerek i wątroby.

Zobacz źródło artykułu Choroby wieku podeszłego

 

Promocja pieluchy Sianów

0 0 votes
Daj Ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments